NASZ BLOG

z miłości do Trójmiasta

girl-2029979_1280

DZIEŃ KOBIET

06Mar

Komunizm to święto wypromował, ale zupełnie zmienił sposób jego obchodzenia. W PRL-u Dzień Kobiet to było święto sztuczne i fikcyjne, i tak jest postrzegane do dziś. Symbolem tego dnia stały się rajstopy i goździki. Dzień Kobiet jest jednak starszy niż PRL.

8 marca 1910 roku podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze ustanowiono dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.
Początki tego święta związane są z ruchem robotniczym z przełomu XIX i XX wieku. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku tysiące kobiet, pracownic fabryki tekstylnej domagało się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Dzień Kobiet miał upamiętniać te ofiary walki o równouprawnienie.

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się większości ludzi z czasami PRL-u. Sposób jego świętowania przywędrował do nas z ZSRR. Dzień ten był obchodzony obowiązkowo w zakładach pracy i szkołach. Komunistyczny scenariusz przewidywał wręczanie paniom w zakładach pracy prezentów i kwiatów, których odbiór musiały często pokwitować. Prezentami były dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawa czy herbata, których brakowało na rynku.
Organizowano też okolicznościowe akademie, były przemówienia i toasty. W miejscach publicznych pojawiały się portrety kobiet pracujących w różnych zawodach, prasa była pełna propagandowych materiałów. Obchody święta miały przypominać obywatelom o wielkich ideach socjalizmu.

Ciekawe jest to, że już w starożytnym Rzymie wyznaczono specjalny dzień poświęcony płci pięknej. Matronalia – było to święto obchodzone przez zamężne kobiety w pierwszym tygodniu marca. Miało ono związek z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Tego dnia mężowie obdarowywali swoje żony prezentami.

Obecnie 8 marca odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Innym sposobem świętowania jest wręczanie kobietom kwiatów lub słodyczy.

Przyjemnego świętowania!

żródło: polskieradio.pl

new-years-eve-1909061_1280

Boże Narodzenie – prezenty pod choinką :)

22Gru

Trudno sobie wyobrazić Wigilię bez kolorowych prezentów schowanych pod choinką. Jednak tradycja ta jest bardzo młoda. Dopiero w ubiegłym wieku wręczanie sobie podarków z okazji Bożego Narodzenia stało się powszechnym zwyczajem. Prawdopodobnie do Polski zwyczaj prezentów wigilijnych przywędrował – tak jak choinka – z Niemiec. Na początku podarunki dostawały tylko dzieci mieszkające w miastach i dworach szlacheckich. Na wsiach jeszcze w połowie XX stulecia dzieci bardzo rzadko mogły liczyć na świąteczne podarunki od rodziców. Tylko te z najbogatszych, gospodarskich rodzin znajdowały prezenty pod choinką. Najszybciej zwyczaj ten rozwinął się na Pomorzu i Śląsku, gdzie wpływy niemieckie były najsilniejsze. W wigilijnych paczkach dzieci znajdowały głównie smakołyki: suszone owoce, jabłka, ciastka i kolorowe cukierki. Potem w prezentach zaczęły się także pojawiać inne podarunki, na przykład przybory szkolne albo nowe buciki. Wręczanie prezentów bożonarodzeniowych ma przynosić radość, zwłaszcza dzieciom, bo to głównie one cieszą się z pierwszej gwiazdki i zaczynających się właśnie świąt Bożego Narodzenia.

de68130154c7b614ed51e0f10b6292cc

Rejs Niepodległości 20.05.2018 – 28.03.2019

08Lis
DOOKOŁA ŚWIATA POD ŻAGLAMI

to hasło, które łączy w sobie wielki ładunek emocji związanej z żeglugą przez wszystkie oceany i reprezentowania naszej Ojczyzny na całym świecie. Młodzież, która bierze udział w Rejsie Niepodległości i sam “Dar Młodzieży” to wspaniali ambasadorzy Rzeczypospolitej Polskiej.

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
I ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W PANAMIE

to wyjątkowe okazje do promocji Polski, jej historii, współczesności i perspektyw rozwoju w niestandardowy i atrakcyjny sposób.
Wydarzenia te stały się impulsem do zorganizowania wyprawy dookoła świata wyjątkowym polskim żaglowcem “Dar Młodzieży”.

WYPRAWA DOOKOŁA ŚWIATA

W wyprawie bierze udział blisko 1000 młodych osób z całego kraju. Będą obecni w 22 portach osiemnastu państw świata m.in. Kopenhaga, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, Los Angeles czy Londyn.

PRZESŁANIE

Przesłaniem Rejsu Niepodległości jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości. Drugim punktem kluczowym jest udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Oba przesłania łączą w harmonijny sposób historię z przyszłością – stulecie polskiej niepodległości ze świętem młodości manifestowanym w Panamie przez młodzież z całego świata.

We wszystkich portach odwiedzanych przez “Dar Młodzieży” podczas tej podróży w naturalny sposób obecna będzie Polska symbolizowana przez piękny żaglowiec i biało – czerwoną banderę.

źródło: pl2018.org

 

clubs-518192_1920

JOD – najwięcej nad morzem Bałtyckim :)

21Sie

Jod to pierwiastek chemiczny bardzo potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jego brak u dzieci powoduje zaburzenia rozwoju, wzrostu i koncentracji. Natomiast u osób dorosłych jego brak powoduje przede wszystkim niewydolność tarczycy.

Jak zadbać, żeby nam go nigdy nie zabrakło?

Jeśli mieszkamy daleko od morza to najlepiej go szukać w pokarmach takich jak: glony, ryby, wodorosty, owoce morza, wołowina i wieprzowina, mleko i produkty mleczne, jaja, płatki owsiane, jarzyny. Jednak musimy pamiętać, że z pokarmem dostarczymy tylko 1/3 dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dlatego musimy używać soli jodowanej. Dania przyprawiamy po ugotowaniu, bo inaczej jod wyparuje.

Gdzie jeszcze można go znaleźć? Oczywiście w nadmorskim powietrzu.

Jod z wody morskiej znajduje się w bryzie morskiej, dlatego najwięcej jodu jest nad samym brzegiem, szczególnie, gdy wieje silny wiatr i powstają duże morskie bałwany zostaje uwolniony do atmosfery. Osoby z niedoborem tego pierwiastka powinny spacerować wzdłuż brzegu morza i wdychać głęboko powietrze.

Badania prowadzone na molo w Sopocie dowiodły, że jest go tam dwa razy więcej niż na brzegu. Najwięcej jodu jest nad Bałtykiem. Występuje tam go dużo więcej niż nad Morzem Śródziemnym. Najlepszą porą roku jest jesień i zima, czyli pora występowania sztormów. Warto pójść nad morze po sztormie. Wtedy w powietrzu jest najwięcej jodu.

źródło: wsopocie.wordpress.com

roller-skates-381216_1920

ROLKOWISKO W SOPOCIE

26Cze

To niepowtarzalna okazja dla miłośników rolek, a także kolejna atrakcja w Sopocie, gdy nie ma plażowej pogody. Do Ergo Areny może przyjść każdy, niezależnie od umiejętności jazdy na rolkach. Do dyspozycji została oddana płyta areny głównej o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, na której jest wydzielonych 5 stref jazdy. Rolkowisko czynne jest w każdą niedzielę lipca w godz. 16:00-19:00. Wejście do hali (A1) od godz. 15:45. Wstęp WOLNY!

Warsztaty pod okiem instruktorów odbywają się tradycyjnie z podziałem tematycznym:

 1. Strefa nauki jazdy (nauka od podstaw prowadzona przez instruktora i szkółki wrotkarskie).
 2. Strefa freestyle slalom – nauka jazdy między kubeczkami dla początkujących i zaawansowanych rolkarzy, pod nadzorem instruktora.
 3. Strefa nauki jazdy agresiv/urban – strefa dla średniozaawansowanych rolkarzy, którzy chcą podnieść swoje umiejętności. Zajęcia prowadzone są na podstawowych przeszkodach (poręcz, hopka, podest), pod nadzorem instruktora.
 4. Strefa jazdy szybkiej i rekreacyjnej – na obwodzie płyty głównej został utworzony tor, po którym rolkarze jeżdżą w kółko w jednym kierunku (rotacyjnie). W tej strefie jazda odbywa się bez instruktora w rytmie muzyki.
 5. Strefa hokeja na rolkach – plac otoczony bandami do unihokeja, dodatkowo odgrodzony płotkami. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci z instruktorem, do dyspozycji dzieci są kije hokejowe.

A po warsztatach: wspólna, swobodna jazda po płycie ERGO ARENY do godz. 19:00.

UWAGA: Możliwe jest wypożyczenie rolek w cenie 20 zł i kasku z ochraniaczami w cenie 5 zł od wydarzenia pod warunkiem  wcześniejszej rezerwacji mailem: roll4all@roll4all.pl lub wysyłając wiadomość na facebookowy fanpage Rolkowisko w ERGO ARENIE.

źródło: ergoarena.pl

mothers-day-1365701_1920

Dzień Matki

15Maj

Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. Bardzo często jest to święto ruchome, które nie ma stałej daty. W Polsce Dzień Matki zawsze wypada 26 maja, w tym roku będzie to sobota. W Norwegii obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku – w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych – starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

Obchody Dnia Matki w Polsce polegają zazwyczaj na obdarowywaniu matek kwiatami, czekoladkami, laurkami oraz innymi upominkami. Tego dnia bardzo często w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie poświęcone mamom. Jest to okazja dla najmłodszych, aby wyrazić swoje uczucia do nich, często w bardzo wzruszający sposób 🙂

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Mam!

źródło: radiozet.pl

spring-2121768_1920

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

20Mar

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca i zbiega się z datą tak zwanej równonocy wiosennej. U progu wiosny dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo – po 12 godzin. Następnie dzień staje się coraz dłuższy. Wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy powitamy astronomiczne lato.

Przyjęło się, że pierwszy dzień wiosny jest świętowany 21 marca, gdy zaczyna się wiosna kalendarzowa. Zgodnie z ludowym zwyczajem topi się wtedy marzannę. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w “Kronikach”. Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.

W pierwszy dzień wiosny uczniowie w Polsce obchodzą nieformalne święto – dzień wagarowicza. Władze szkolne próbują je “zalegalizować”. W tym celu organizują imprezy, okolicznościowe wyjścia, na przykład do parku, aby tradycyjnie topić marzannę.

Niedługo po nadejściu wiosny nastąpi także zmiana czasu. Pod koniec marca w nocy z soboty na niedzielę, przestawimy zegarki o godzinę do przodu – z godziny 2.00 na 3.00. To oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej, ale w zamian “dostaniemy” dłuższe, jasne popołudnia.

Oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej wyróżniamy też wiosnę termiczną i fenologiczną. Tak zwana wiosna termiczna jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. W każdym roku wiosna termiczna przychodzi o rożnej porze – zazwyczaj około 25 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, około 5 kwietnia pojawia się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i Mazurach, zaś w połowie kwietnia w rejonach podgórskich.

Dla botaników istotna jest z kolei wiosna fenologiczna – okres w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści. Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć w postaci kwitnącej leszczyny.

A my proponujemy spędzić pierwsze wiosenne dni w Sopocie. Spacer brzegiem morza w ciepłym, wiosennym  słońcu z pewnością naładuje pozytywną energią 🙂

Witaj wiosno!

źródło: wiadomosci.gazeta.pl

nature-768892_1920

Sopot rowerem przez cały rok!

19Lut

Trójmiasto jest wyjątkowo przyjazne rowerzystom. Może się poszczycić gęstą i wciąż rozwijającą się siecią ścieżek rowerowych. Słynna nadmorska promenada rowerowa prowadzi przez kilkanaście kilometrów od Brzeźna przez Sopot aż do granicy z Gdynią. Rower jest tu idealnym środkiem transportu. Każdy znajdzie tu trasę dla siebie. Oto kilka proponowanych tras rowerowych z Sopotu:

 • Trasa nadmorska: Gdynia-Sopot-Gdańsk
 • Doliny Oliwskie
 • Sopot-Nowy Port-PGE Arena
 • Sopot-Gdańsk Stare Miasto
 • Sopocka Pętelka
 • Sopot-Gdańsk-Westerplatte
 • Trasa Królewska: Sopot-Kolibki-Orłowo

źródło: sopockirower.pl

the-seagulls-630915_1920

Ferie bez smogu w Sopocie!

22Sty

W rankingu najczystszych miejsc w Polsce, opracowanym przez Polski Alarm Smogowy, nadmorski kurort zajął wysokie, drugie miejsce.

Przez cały zeszły rok, dni, w których odnotowano przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów w powietrzu, było w Sopocie zaledwie trzy. Dla porównania, w Krakowie było ich aż 165.
Władze miasta tłumaczą, że „efekty daje teraz konsekwentna od 1990 roku polityka likwidacji ogrzewania węglowego, termomodernizacji budynków i modernizacji źródeł ciepła”. – Ukoronowaniem tej polityki jest zrealizowany w zeszłym roku projekt uciepłownienia Górnego Sopotu i tym samym likwidacja największego emitora gazowego – kotłowni na Brodwinie o mocy 15,8 MW – tłumaczą władze miasta.

Przypomnijmy, że w 2016 roku firma GPEC wybudowała w Sopocie 17 km nowoczesnej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu ok. 100 budynków w Górnym Sopocie ma już ciepło z sieci. Z nowego źródła ciepła korzysta 15 tys. sopocian. – Przez 20 lat emisja CO, SO2 i pyłu spadło prawie o 100 proc. Stężenie jest zdecydowanie poniżej dopuszczalnego poziomu – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Widać to w porównaniu roku 2005 do obecnego, jeśli chodzi o przekroczenie PM10. Warto było podjąć te wszystkie działania, bo ich efekty są spektakularne. W Sopocie można bezpiecznie oddychać – dodaje.

Średnioroczne stężenia pyłu PM10 nie powinny przekraczać poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. W Sopocie stężenie to wyniosło w zeszłym roku 16,7 g/m3. Dla porównania, w Krakowie wskaźnik ten wyniósł 56,7 g/m3.

W zestawieniu uwzględniono miasta o najniższej liczbie dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 g/m3. A wśród nich znalazł się Białystok (2 dni), Sopot i Suwałki (po 3 dni), Gdynia (5 dni), Słupsk (6 dni), Gdańsk (9 dni), Piwniczna (10 dni), Olsztyn (11 dni). Natomiast w Mrągowie i Szczecin powietrzem ze stężeniem PM10 większym niż 50 g/m3 oddychano po 13 dni.

Zapraszamy zatem do spędzenia ferii w Sopocie – pozwól sobie na zasłużony i zdrowy odpoczynek!

źródło: sopot.naszemiasto.pl

bank-2547356_1920

Kto wynalazł Boże Narodzenie?

03Gru
Historia świąt Bożego Narodzenia zrodziła się dawno temu, ale wcale nie przed 20 wiekami, jak można by się spodziewać. Przez kilkaset lat po narodzeniu Chrystusa wiernym nie przychodziło nawet do głowy, by świętować to wydarzenie huczniej niż utratę przezeń pierwszego mlecznego zęba. Nikt nie udawał, że zna dokładną datę jego przyjścia na świat i nikogo to specjalnie nie obchodziło.
Do czasu, gdy w sprawę wmieszali się Brytyjczycy. Można by sądzić, że nie ma nic mniej brytyjskiego niż rozgrywająca się na Bliskim Wschodzie opowieść o mędrcach przemierzających pustynię z egzotycznymi darami w postaci złota, kadzidła i mirry. Jeśli jednak spojrzeć głębiej, Boże Narodzenie jest w mikroskali modelowym przykładem niezwykłego wpływu, jaki wywarł w świecie ten kraj.
Wszystko zaczęło się od sporu, jaki wybuchł wśród arian w IV wieku naszej ery. Dziś wydaje się on tak mętny, że niemal niezrozumiały. Weźmy taki dylemat: czy Chrystus był współistotny z Ojcem – a więc czy był z tej samej substancji – czy też tylko mu podobny?
Przez większą część wieku trwała na ten temat gorąca dyskusja. Kościół się podzielił. Biskupów skazywano na banicję. Buntowały się całe miasta. Kiedy nastał pokój, narodziny Chrystusa – kluczowy moment wcielania się Boga w człowieka – nagle znacznie bardziej zyskał na znaczeniu. Należało znaleźć odpowiedni termin na jego świętowanie.
Przynajmniej w tym jednym przypadku teologia i korzyść własna znalazły szybki kompromis. Od dawna organizowano festiwale pogańskie po zimowym przesileniu, kiedy dnie stawały się coraz dłuższe, a ziemia jałowa. Tak się świetnie składało, że 25 marca – dzień wiosennej równonocy, kiedy rok budził się do życia, uznawany tradycyjnie za datę stworzenia Adama przez Boga – wydawał się pod względem teologicznym idealnym momentem na poczęcie Chrystusa. Wystarczy dodać dziewięć miesięcy i otrzymamy datę 25 grudnia.
Stare święto pogańskie przetrwało jednak dość długo w niezmienionej postaci. Boże Narodzenie było przez pierwsze tysiąclecie stosunkowo mało ważnym wydarzeniem, wszelkie obchody należały więc do starej, uniwersalnej tradycji. Niektóre kluczowe elementy współczesnego Bożego Narodzenia – ostrokrzew, bluszcz, drzewa iglaste, picie i ucztowanie – sięgają tak daleko wstecz, jak ludzka pamięć. Swojski pocałunek pod jemiołą jest bladym odbiciem starszego rytuału wchodzenia w seksualną dorosłość i oddawania się drugiej osobie. Początek świątecznej gościnności dały natomiast chodzące od drzwi do drzwi pijane bandy, które domagały się jedzenia i picia, grożąc w razie odmowy aktami wandalizmu. Ponieważ wieśniacy nie mogli uprawiać w tym czasie ziemi, festiwal ciągnął się dwa tygodnie (12 dni między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli) i towarzyszyło mu odwrócenie stosunku między władcą i poddanym, tymczasowe zawieszenie obowiązujących reguł.
Nie mogło to się podobać Kościołowi i chrześcijanie przed długi czas odnosili się do tego święta z ambiwalencją. Wiecznie zielone drzewa uznawano za pogańskie, picie alkoholu za grzech, a ucztowanie za obżarstwo.
Do tego momentu Brytyjczycy wnosili niewielki lub zgoła żaden oryginalny wkład w obchody Bożego Narodzenia, ale wszystko miało się zmieć. Kiedy XVIII- i XIX-wieczna Wielka Brytania wprowadziła świat w epokę miejsko-industrialną, Boże Narodzenie musiało się dostosować. Dawny festiwal łączył się z wielodniowym pijaństwem, hulankami i swawolami, a tymczasem właściciele nowych przędzalń bawełny i hut żelaza nie byli skłonni do dawania pracownikom 12-dniowych urlopów. Kiedy Boże Narodzenie skondensowano w jeden dzień, musiała panować głęboka konsternacja i niejasność co do tego, jak przeistoczyć dawne idylliczne obchody w pełne serdeczności współczesne święto.
I wtedy, na tydzień przed Bożym Narodzeniem 1843 r., ukazała się książka, która na zawsze przeobraziła świąteczne obchody: “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Odniosła ona powodzenie przynajmniej pod dwoma względami. Po pierwsze, skutecznie oddaliła wspomnienia o przeszłości. Odeszło w niepamięć niegdysiejsze Boże Narodzenie pod znakiem nierządu i buntu. Nadeszło nowe, bardziej uładzone. Po drugie, Dickens stworzył wzorzec nowego, miejskiego festiwalu trwającego tylko jeden dzień. Jego modelowe święta koncentrowały się nie na społeczności, tylko na rodzinie. Czasu było zbyt mało, a ludzie mieszkali w zbyt wielkim rozproszeniu, by mogło być inaczej.
Stworzona przez niego wizja przetrwała po dziś dzień. W “Opowieści wigilijnej” znajdziemy pieczonego indyka. Jest tam też wręczanie prezentów, śnieg i mróz, kościelne dzwony, kolędowanie, grzane wino, ostrokrzew, dary na cele dobroczynne i świąteczny pudding.
Wiktorianie, którzy zawsze mieli inklinacje do wymyślania nowych tradycji, a potem udawania, że zawsze istniały, pokochali nowe Boże Narodzenie. Oczywiście ich model uległ pewnym modyfikacjom. Najistotniejszym zagranicznym dodatkiem była zapewne choinka, “piękny niemiecki drobiazg”, sprowadzony przez księcia Alberta.
Współczesne Boże Narodzenie, któremu towarzyszy natarczywa presja handlowa, ogromny oddźwięk międzynarodowy i rozrośnięta nowoczesna otoczka – od zabawek elektronicznych po gwiazdkowe wyprzedaże – wydaje się bardzo dalekie Dickensowi, a jeszcze dalsze teologom z IV wieku. Jest jednak wyraźnie wynikiem zderzenia się buntowniczego festiwalu prechrześcijańskiego z sentymentalnym świętem opisanym przez Dickensa.
I choć nasze próżniacze społeczeństwo ponownie zezwoliło na coś w rodzaju 12-dniowego urlopu, znane nam święto rodzinne zasadniczo różni się od dawnego zbiorowego festiwalu. Wtedy wszystkie dni Bożego Narodzenia były równe, żadnego nie wyróżniano. Dziś jest wręcz przeciwnie. Nawet jeśli bierzemy dwutygodniowy urlop, tylko jeden dzień ma dla nas głęboko magiczną wartość.

Źródło: onet.pl