OUR BLOG

Lorem Ipsum is simply dummy text

63872036_10157536003967754_2275680690844467200_n

Sopot Film Festival

05Lip

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival odbywa się co roku w lipcu i promuje kulturę i twórczość filmową.

Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Sopot Film Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym kino autorskie oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów.

Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa „1-2” czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji debiutów i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie bierze udział około 10-12 filmów, które w większości są pokazane na sopockim festiwalu premierowo. Odbywa się również międzynarodowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych, a także międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych.

Co roku najlepsze tytuły kina autorskiego i ambitnego sezonu, a także tytuły które nie znalazły się w dystrybucji kinowej w Polsce, są zaprezentowane w trzech sekcjach: Spectrum 16/17, Spectrum DOC oraz Spectrum: Muzyka i Sztuka.

Poza pokazami filmowymi organizatorzy przygotowali panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, Koncert Muzyki Filmowej, koncerty do kina niemego a dla najmłodszych widzów osobne pasmo filmowe dla dzieci oraz warsztaty filmowe.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu m.in. Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, plaża przy Teatrze na Plaży wraz z Klubem Atelier oraz klubogaleria Trzy Siostry i Teatr Boto.

źródło: sopotfilmfestival.pl